Port de Pailhères
Port de Pailhères (òg Col de Pailhères) er et 2 001 meter høyt fjellpass i den franske delen av Pyreneene. Passet ligger ved veien D25 i département Ariège. Øst for passet ligger landsbyen Mijanès og i vest Ascou i nærheten av Ax les Thermes.
Fra østsiden begynner stigningen i Usson les Baines og forbi den lille landsbyen Mijanes hvor de bratteste delene begynner.
Port de Pailhères stod på Tour de France-programmet i 2003, 2005, 2007, 2010 og 2013. Klatringen opp er plassert i den hardeste kategorien, Hors Catégorie. Den er derfor en av de aller hardeste klatringene i Pyreneene. Den har blant annet vært brukt i kombinasjon med fjellpass som Plateau de Beille og Ax 3 Domaines.
KART
Usson les Baines – Port de Pailhères
Dette er fra østsiden og det er klaringen fra denne siden Port de Pailhères har vært brukt i etappene i Tour de France. Vakker stigning i mye åpent landskap.
- Gjennomsnittlig stigningprosent: 8.1 %
- Lengde på stigningen: 14.9 km
- Starthøyde: 794 moh
- Topphøyde: 2001 moh
- Høydemeter stigning: 1207 m
- Max stigningsprosent: 12%
Her har du etappene som har gått over Port de Pailhères fram til 2016:
Year | Stage | Category | Start | Finish | Leader at the summit |
---|---|---|---|---|---|
2013 | 8 | HC | Castres | Ax-3 Domaines | ![]() |
2010 | 14 | HC | Revel | Ax-3 Domaines | ![]() |
2007 | 14 | HC | Mazamet | Plateau-de-Beille | ![]() |
2005 | 14 | HC | Agde | Ax-3 Domaines | ![]() |
2003 | 13 | 1 | Toulouse | Ax-3 Domaines | ![]() |
Ax les Thermes – Port de Pailhères
De gangene Port de Pailhères har vært brukt i Tour de France har feltet dundret ned mot Ax les Thermes, før de har avsluttet med mål oppe i skistedet Ax 3 Domaines. Skal du derimot opp denne veien til toppen av Port de Pailhères finner du detaljene under.

- Gjennomsnittlig stigningprosent: 6.9 %
- Lengde på stigningen: 18.6 km
- Starthøyde: 720 moh
- Topphøyde: 2001 moh
- Høydemeter stigning: 1281 m
- Max stigningsprosent: 12%
BHXBLOGG på Port de Pailhères
Vi var på dette fjellpasset i forbindelse med det årlige Pyreneene på tvers. Vår vei opp har vært fra AX LES THERMES, altså fra vest-siden opp. De første 8 km var i grunnen veldig lette. Det var deilig å se at kilometerne gikk unna uten særlig stor anstrengelse. Når det er sagt er til gjengjeld de siste 10 km veldig harde, med mange ordentlig bratte deler, og mye oppunder 10% stigning. Det gjør denne til en tøff tur opp, og den hører definitivt hjemme i Hors Categorie. Er du i tvil om hvilken side du skal sykle denne fra, så anbefaler vi fra øst-siden. Den er vakrere samt mer spennende med alle serpentin-svingene.